Hüdrofoorid
Hüdrofoori tööpõhimõtted
Sukeldatavate või tsentrifugaalpumpadega kaevudel põhinevate automaatjaamade ja veevarustussüsteemide töö aluseks on torudes stabiilse rõhu säilitamine. Veevarustuse paisupaagid täidavad seda ülesannet. Seadme õigeks valimiseks ja paigaldamiseks on vaja kindlaks määrata selle parameetrid, võttes arvesse seadme omadusi.
Mõiste ja eesmärk
Hüdrofoor nimetatakse sageli tarbevee paisupaak või membraanmahuti. Seda ei tohiks segi ajada lihtsa veemahutiga. See näeb välja nagu paksude seintega ovaalne metallist hermeetiline anum, mille sees on elastne EPDM kummist kott või membraan, kus moodustatakse kaks kambrit – vee ja õhuga -, mis loob soovitud rõhu.
Hüdrofoori paremaks mõistmiseks peate tutvuma selle funktsioonidega:
- tagab torudes stabiilse rõhu. Mitme kraani samaaegse avamisega hoiab ta ära rõhulanguse, kompenseerides seda oma veeressursside arvelt.
- kaitseb veepumpa ülemäärase kulumise eest, vähendades selle koormust, kuna selle lülitustsüklid on harvemad. Pärast veekraani avamist aktiveeritakse see alles siis, kui mahuti paagis olev varu saavutab minimaalse etteantud taseme. Pumba sisselülitumiste arv väheneb ja sellega pikeneb pumba eluiga.
- Hoiab ära hüdrolöögid.
- tagab mõneks ajaks süsteemi autonoomse töö pärast voolukatkestust. Kasutajatele pakutakse alati veevarustust, sõltuvalt seadmete mahust, mis on eramajade jaoks oluline.
Membraanmahuti eesmärk:
kompenseerimine, hüdrolöökide ärahoidmine, veevarustuse autonoomia tagamine teatud veevarude loomisega. Selle seadmega töötab veevarustus ka siis, kui toide on välja lülitatud ja kui veeallikatele pole pääsu.
On olemas erinevaid tüüpi seadmeid:
- külma vee jaoks (vastavalt sinine korpus)
- kuuma vee jaoks (vastavalt punane korpus)
- universaalne
- tarbevee süsteemidele
- küttesüsteemidele
- päikesekütte jaoks
Pumba ja hüdrofoori koostöötamise põhimõte, komponendid
Nii töötab paisupaak samm-sammult:
- vett pumbatakse hüdrofoori kotti, mis suureneb, surudes seeläbi õhku – paagi sees õhu vastusurve tõuseb.
- Pärast soovitud rõhuväärtuse saavutamist lülitab pumba surverelee elektripumba välja
- Suruõhk surub vedeliku membraanist süsteemi. Seega, kui kraan avatakse, voolab vesi hüdrofoorist välja.
- Pärast kummikotis oleva vedeliku koguse vähenemist rõhk väheneb – relee fikseerib selle ja lülitab pumba sisse, kuni soovitud surve tase on saavutatud.
Pumba ja hüdrofoori koostöötamise põhimõte, komponendid
- jalgadega ovaalne (paksu õhupalli kujul) metallkorpus
- sees – EPDM kummist veega täidetud membraan (kott)
- ühes otsas – ventiil või toru õhu tühjendamiseks, teises – ühenduspesa (äärik / flants) veevärgi külge ühendamiseks
- elastne voolik roostevaba rüüsiga või jäik toru ühendamiseks toitetoruga
- Pumba viisik, millele on paigaldatud manomeeter ja surverelee
- Pump
Vajaliku mahu määramine
Sisselülitamise sagedus, pumba võimsus, veevajadus tunnis, paigalduskõrgus on tegurid, mis on olulised hüdrofoori valimisel, milles on piisav mahtuvus. Kehtib reegel: parem on võtta rohkem kui vähem, sest mida vähem pump sisse lülitub, seda parem. Peamine on torustiku miinimumnõuete täitmine.
Hüdrofoori mahu arvutamisel võetakse arvesse järgmisi näiteid:
- sukelpumba puhul vähendades selle sisselülitamise sagedust (soovitatav kogus on umbes 30 tunnis) ja vajaliku vee hulk 40 liitrit / minutis. Selle jaoks on soovitatav hüdrofoori maht 70–80 liitrit ja rohkem
- Ainult rõhu säilitamiseks ja tippkoormuste kompenseerimiseks piisab väikseimatest suurustest 25–40 l
- 25 kuni 40 liitrit – 4 seadmega (kraanikauss, vann, dušš, veesoojendi) ja 2 inimese vajadustele vastav skeem töötab normaalselt. Veel üks näide: kahe tualeti, valamu, dušši ja kraanikausi kogutarbimisega 20 l / min – 50–80 liitrine hüdrofoor peaks rahuldama 3-4 inimest.
- vee reservi moodustamiseks soovitatakse hüdrofoori paaku 80 – 100 liitrit ja rohkem
Eksperdid soovitavad arvutamisel saadud tulemusele lisada 10 – 15 liitrit.
Rõhk hüdrofooris
Tootjad määravad standardselt 1,5 baari, kuid väärtus võib olla erinev, seetõttu on enne hüdrofoori ühendamist veesüsteemi vasturõhu manomeetriga kontrollimine kohustuslik. Vasturõhu kontrollimise jaoks lastakse paagist vesi välja ja tavalise jalgrattapumbaga pumbatakse läbi nippli soovtud vasturõhk.
Hüdrofoori valimine õnnestub, kui järgite järgmisi reegleid:
- mida harvemini pump sisse lülitub, seda suurem on mahtuvus – keskmisele 3–4-liikmelisele perele sobib 50–80 l
- mida suurem, seda parem, kuid pidage meeles, et kasutamata vesi jääb seisma
- mida suurem on hüdrofoor, seda madalam on pumba sisselülitamise sagedus, mis suurendab selle kasutusiga. See kehtib ka hüdrofoori membraani kohta, kuna see kahaneb harvemini.
- ühendamiseks mõeldud äärikmetall peab olema valmistatud paksemast kui 1 mm tsingitud terasest või roostevabast terasest, nii et see osa kestab kauem
Sõltuvalt paigaldusviisist jaotatakse seadmed kahte tüüpi:
- vertikaalne
- horisontaalne
Nende kahte tüüpi seadme paigaldamiseks on piisavalt ruumi, ja nende vahel peaks valik lähtuma liigse õhu eemaldamise meetodist. Vertikaalse konstruktsiooni korral asub ülerõhuventiil ülaosas vastavalt õhu asukohale.
Horisontaalses versioonis eemaldatakse õhk abitorustiku abil, mis on varustatud kuulventiili, õhunipi või kanalisatsioonisüsteemi äravooluga.
Kui esimesel juhul toimub õhu eraldamine automaatrežiimis, siis teisel juhul tuleb seda protseduuri teha mitu korda kuus käsitsi.